Przepiękne słońce, pół tysiąca roześmianych twarzy, radosna atmosfera, kolorowe pola kwitnącego rzepaku, sportowe emocje i doznania kulinarne… Taka była III Olejarska Dycha, impreza biegowa zorganizowana tradycyjnie już w Nieliszu koło Zamościa przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, w ramach której odbyły się także III Mistrzostwa Polski Olejarzy. 

#Fundusze Promocji


 

 

 

Przepiękne słońce, pół tysiąca roześmianych twarzy, radosna atmosfera, kolorowe pola kwitnącego rzepaku, sportowe emocje i doznania kulinarne… Taka była III Olejarska Dycha, impreza biegowa zorganizowana tradycyjnie już w Nieliszu koło Zamościa przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, w ramach której odbyły się także III Mistrzostwa Polski Olejarzy. Wydarzenie przeprowadziła Fundacja Run Vegan ze środków Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

W zawodach, które w premierowej odsłonie były kameralnym spotkaniem sportowo-edukacyjnym na niecałe 200 osób, tym razem wystartowało ponad 400 zawodniczek i zawodników, rywalizujących – jak na nazwę przystało – na trasie 10-kilometrowej, ale także, po raz pierwszy, na dystansie o połowę krótszym.

Start obu biegów – jak zwykle naprzeciwko Hotel & Resort Marina w Nieliszu. Meta – też tradycyjnie - na należącej do obiektu plaży Marina nad Zalewem Nielisz. Trasa dość wymagająca, bardzo urozmaicona, przez pola kwitnącego na żółto rzepaku z hasającymi zającami, szutrowe ścieżki i leśne dukty. I idealny na szybki, efektowny finisz zbieg do mety na plaży.

Jako pierwszy pojawił się na niej triumfator Olejarskiej Dychy 10 km. Andrzej Starżyński pokonał dystans biegu głównego w równe 34 minuty. O rosnącym z roku na rok poziomie imprezy świadczy fakt, że zwycięzca premierowych zawodów w 2022 roku Artur Jendrych finiszował dopiero szósty. Najszybsza pani Dominika Łukasiewicz zdetronizowała z kolei dwukrotną triumfatorkę Olejarskiej Dychy Aleksandrę Jakubczak.

Na Olejarską Dychę zjechała też z podwarszawskiej Nowej Iwicznej starsza siostra Aleksandry. Trzykrotna olimpijka w biegach średnich Anna Jakubczak pochodzi z Zamościa i wciąż jest sentymentalnie związana z Roztoczem. W Nieliszu pobiegła świetnie, zajęła czwarte miejsce, finiszując niespełna 3 minuty po młodszej o prawie dekadę siostrze.

III Olejarska Dycha to jednak nie tylko sportowa rywalizacja. To także edukacja i prezentacja walorów smakowych i zdrowotnych polskiego oleju rzepakowego. W miasteczku biegowym na plaży zbiornika Nielisz można było zobaczyć pokaz tłoczenia złotego oleju z czarnych nasion rzepaku i spróbować tak świeżo wyciśniętego oleju, jak również kilku wykwintnych wariacji smakowych oleju ze świeżym pieczywem.

Na scenie odbył się pokaz kulinarny, podczas którego Piotr Kaźmierczak, szef kuchni Peter’s Food Health & Quality zdradził tajniki przygotowania pysznych i zdrowych potraw z olejem rzepakowym w swoim składzie. Błyskawicznie znikały ze stołów smakołyki przywiezione przez panie z trzech okolicznych kół gospodyń wiejskich: Jagodzianki z Nielisza, Niezapominajki ze Złojca i KGW w Deszkowicach-Kolonii.

Ze sceny umilały czas piosenki w wykonaniu Wokalistek GOK Nielisz śpiewających pod kierunkiem Renaty Banach. Dziewczęta już po raz trzeci wystąpiły podczas Olejarskiej Dychy i po raz trzeci wzbudziły aplauz biegaczy i kibiców. 

Mieszkańcy i lokalne instytucje czynnie włączyły się w organizację III Olejarskiej Dychy. Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Króla w Nieliszu pracowali jako wolontariusze, policjanci i strażacy z OSP Nielisz perfekcyjnie zabezpieczyli trasę i dbali o bezpieczeństwo biegaczy. Pomocy udzieliły władze gminy, której przedstawiciele byli stale obecni na imprezie i uczestniczyli w dekoracji najlepszych biegaczy.

Pomysłodawca imprezy, dyrektor generalny PSPO Adam Stępień zaprosił za rok na czwarte wydanie Olejarskiej Dychy zapowiadając jej kolejne rozszerzenie. Pomysły są, na realizację jest jeszcze cały rok.

III OLEJARSKA DYCHA – WYNIKI

Bieg na 10 km

Mężczyźni

 1. Andrzej Starżyński                 33:00
 2. Artur Rytlewski                      34:49
 3. Sebastian Adamczuk 34:52

Kobiety

 1. Dominika Łukasiewicz           38:15
 2. Aleksandra Jakubczak 38:55
 3. Izabela Malinowska               40:46

Mistrzostwa Polski Olejarzy 10 km

 1. Piotr Biżek                              38:00
 2. Damian Antończak                39:40
 3. Marek Antończak                  40:35

Bieg na 5 km

Mężczyźni

 1. Arkadiusz Graj                       17:39
 2. Krystian Styrnik                      17:58
 3. Andrzej Łoiński                      18:00

Kobiety

 1. Karolina Korzeniowska          21:56
 2. Anna Śliwa                             22:36
 3. Jagoda Szercer                       24:09

Pełne wyniki https://time-sport.pl/results/wyniki-12-05-2024-olejarska-dycha-2024/

 

#Fundusze Promocji          

PODIUM Olejarska_Dycha_12.05DRUŻYNA Olejarska_Dycha_12.05TRASA Olejarska_Dycha_12.05.2024DEGUSTACJA OLEJU Olejarska_Dycha_12.05.2024KGW Olejarska Dycha 2024SCENA Olejarska_Dycha_12.05.2024